czwartek, 30 stycznia 2014

mięsne łódeczki

Bardzo fajne na przykład na domowe party:) jako syta przystawka wręcz idealne, nadzienie możemy przygotować jak się nam podoba, możemy użyć to na co mamy ochotę lub to co mamy w domu:)
Ciasto przypomina pizzę, wykonanie banalnie proste...



Ciasto na ok. 6 łódeczek:

300g mąki
15g drożdży 
200 ml wody
łyżeczka soli
łyżka oliwy

Z wody drożdży i dwóch łyżek mąki robimy zaczyn i odstawiamy do wyrośnięcia. Następnie z resztą składników  wyrabiamy ciasto. Odstawiamy na przynajmniej ok. 30min - 1h do wyrośnięcia. 

Nadzienie:
250g mięsa wołowego mielonego
1 mała cebulka
pół papryki czerwonej i żółtej, może też być oczywiście zielona...
1 dojrzały pomidor
natka piertuszki
papryka w proszku
sól i pieprz
oliwa i łyżka śmietany(płaska) do połączenia w jednolitą masę
p.s jeśli nie mamy pomidora lub jest niedojrzały dodaj też łyżeczkę przecieru...

Warzywa kroimy w drobną kostkę i łączymy ze sobą wszystkie składniki. Gotowy farsz nakładamy na ciasto-wcześniej cienko rozwałkowane prostokąty i łączymy końce tak aby powstało coś na obraz łódki:) mniej więcej.. ciasto smarujemy rozbełtanym jajkiem..
Pieczemy ok 25min. w 200 stopniach.



Z pewnością jeszcze nie raz wpłynie do mojego brzucha:)!

środa, 29 stycznia 2014

bułeczki pszenne z czarnuszką

zrobiłam na próbę..., najprostsze, zwyczajne bułki, jeszcze ciepłe zniknęły jak świeże bułeczki! Polecam:)


Składniki:

+ 780 g mąki pszennej
+ 500ml ciepłej wody (nie gorącej)
+ 15 g drożdży
+ płaska łyżka cukru
+ łyżka soli (nie kopiata)
+ rozbełtane jako do natarcia bułeczek i czarnuszka do posypania

      Z ok.250g mąki, wody, drożdży i cukru robimy zaczyn. Odstawiamy do wyrośnięcia na ok.15min. Następnie wlewamy go do pozostałej mąki z solą i wyrabiamy ciasto. Ostawiamy na 1h w ciepłe miejsce. 
Po tym czasie formujemy bułeczki i odstawiamy do wyrośnięcia na 30min. Po tym czasie nastawiamy piekarnik, przed włożeniem do pieca smarujemy jajkiem i posypujemy czarnuszką. Bułeczki można również ponacinać. 
Pieczemy w 220stopniach ok 20min. Ja piekłam je na specjalnym kamieniu, ale myślę że bez niego też się obejdzie. Smacznego:)!


czwartek, 9 stycznia 2014

serowo-orzechowy przeplataniec

Naszło nas na coś drożdżowego, a ten wieniec to dość szybkie ciasto. Robimy je identycznie jak w przypadku wieńca rabarbarowo-różanego.



Nadzienie serowe:
-ser
-cukier
-śmietana (najlepiej słodka)
Nadzienie orzechowe:
-orzechy włoskie, sprażone i zmielone
-cukier puder
-odrobina masła
-śmietana
Nie piszę proporcji, ale potrzeba około 3/4 szklanki z każdego nadzienia.
Takim nadzieniem smarujemy ciasto. Nakładamy jedno na drugie, z pewnością trochę się połączą, ale w niczym to nie przeszkadza. 
Resztę robimy jak w przepisie z wieńca rabarbarowo- różanego. Na koniec polewamy lukrem.



lasagna z karczochami i szynką

Delikatna lasagna na karczochową zachciankę. Jeśli nie ma sezonu na karczochy można użyć tych ze słoika - tutaj karczochy w całości, w oleju (duży słoik). 

Niebiańsko pyszne !


składniki:
- szynka gotowana (kroimy w paski)
- karczochy (kroimy w paski)
- mozzarella (2 kulki) (kroimy w cienkie plastry)
- sos beszamel
- parmezan
- makaron do lasagni

Najpierw w naczyniu rozcieramy beszamel, a następnie układamy 1 warstwę makaronu, na nią dajemy karczochy, szynkę, mozzarellę i trochę sosu beszamel (gdzie niegadzie i nie rozcieramy go), następnie makaron itd. dodatkowo na co drugą warstwę parmezan. Na koniec (ostatnią warstwę) przykrywamy makaronem, smarujemy go beszamelem i posypujemy sporą ilością parmezanu.
p.s warstwy można delikatnie posolić.
Zapiekamy w ok.180 stopniach ok.20min.

niedziela, 5 stycznia 2014

eklerki

Sama się sobie dziwię, że dopiero teraz je zrobiłam, delikatne ciasto ptysiowe z kremem robi się bardzo szybko i jest pyszne a zatem zasługuje na częstsze przyrządzanie i tak też będzie..


składniki na ciasto:
- 1 szkl. wody
- 120g masła
- 1 szkl. mąki
- 4 jajka (niezbyt duże) lub 3 małe

Gotujemy wodę z masłem, kiedy się rozpuści dodajemy mąkę cały czas mieszając na minimalnym ogniu, do połączenia się składników, uważając aby się nie przypaliło, proces ten trwa bardzo krótko, ok.30sekund. Po zdjęciu z ognia, należy odczekać aż masa całkowicie ostygnie.
W między czasie można przygotować krem patissiere, na który przepis znajdziecie w poście "króche rogaliki z kremem patissiere", w przypadku eklerek dodaję do niej trochę bitej śmietany, lecz niezbyt dużo, aby masa nie stała się zbyt luźna.
Ostudzoną masę na ciasto łączymy z jajkami, najlepiej za pomocą miksera, następnie masę wkładamy do rękawa cukierniczego i wyciskamy na blachę, podłużne kształty, wielkościowo takie jakie nam odpowiadają, pamiętając, że ciasto podczas pieczenia urośnie dwókrotnie. Pieczemy w temp. 200 stopni do lekkiego zarumienienia, ok.20min. 
Gotowe eklerki po wystudzeniu przecinamy na pół i nadziewamy kremem, na koniec można polać czekoladą lub posypać cukrem pudrem.


p.s Jeśli wolicie w środku wysuszone eklerki po przecięciu ich na pół, można na chwilę włożyć je do piekarnika i podsuszyć...