Ten dżem podbił moje serce, będzie idealny do pączków, na poranne śniadanie i nie tylko.. 50% truskawek, 50% róży. Gorąco polecam!
sobota, 29 czerwca 2013
lody truskawkowe
własnoręcznie robione pyszne lody truskawkowe, polecam spróbować zrobić domowe lody, bo smak jest niepowtarzalny:) satysfakcja gwarantowana!
wtorek, 25 czerwca 2013
wszystko swojskie
z serii pomysł na obiad.. :) jajka od babci, sałatka i koperek posiane od ziarenka, a ziemniaczki z bulwy;) wszystko bez grama nawozu...cudowny smak lata!
róża ucierana
Idealna na tłusty czwartek, smakuje trochę podobnie do tej ze sklepu, tylko że ta, jest o wiele wiele lepsza:) Składniki : płatki róży (bez końcówek i umyte oczywiście) cukier. Ucieramy i do słoiczka:). Jeśli nie chcemy żeby ściemniała, wcześniej skrapiamy cytryną.
poniedziałek, 24 czerwca 2013
tiramisu' truskawkowe
Truskawki, truskawki i jeszcze raz truskawki królują... pomysłów co z nich zrobić tysiące.. jednym z nich jest Tiramisu'
Deser robimy tak samo jak tiramisu klasyczne, z tym że, nie maczamy biszkoptów w kawie, tylko w przygotowanym syropie z następujących składników:
sok z pomarańczy, może być klementynka
likier Coinereau
kilka zmiksowanych truskawek (nie dużo, musi być wodnista konsystencja)
W takim syropie maczamy biszkopty (te do tiramisu z cukrem z wierzchu), następnie układamy truskawki (pokrojone np. w plasterki, krem, itd..) miłej zabawy:)
piątek, 21 czerwca 2013
dżem truskawkowy
Jeśli macie zamiar zrobić jakikolwiek dżem, w którym znajdą się truskawki to do roboty! Zanim się obejrzymy, to będzie po truskawkach...a w zimie będzie się nam marzył taki słoiczek z przetworem własnej roboty..
Skład mojego dżemu to truskawki i cukier, w proporcji cukier na oko:) albo bardziej "do smaku".
Jeśli nie chcemy, aby nam ściemniał dodaje się soku z cytryny, ja nie dodawałam, bo podoba mi się taki kolor...aczkolwiek jest jaśniejszy niż na zdjęciu:)
różano-rabarborowy wieniec drożdżowy:)
Gdyby mnie ktoś zapytał, jak smakuje niebo, z całą pewnością wskazała bym na ten wieniec...
Ciasto:
* 2 szklanki mąki
* 20g drożdży
* 1 łyżeczka cukru
* 1 jajko
* 30g masła
180ml mleka
Mleko podgrzewamy, dodajemy do niego cukier, drożdże, 2 łyżki mąki i odstawiamy do wyrośnięcia na ok.15 min. W między czasie rozpuszczamy masło i odstawiamy do ostygnięcia.
Do miski przesiewamy mąkę. Do mała dodajemy żółtko i mieszamy. Gotowy rozczyn oraz masło z żółtkiem wlewamy do miski z mąką i mieszamy. Następnie wyrabiamy ciasto, pamiętając aby nie dosypywać za dużo mąki (najlepiej wcale). Wyrobione ciasto przykrywamy wilgotną ścierką i odstawiamy na ok.1h do podwojenia objętości.
W tym czasie przygotowujemy nadzienie:
* 4 gałązki rabarbaru
* 3 łyżki miodu
* 3 łyżki suszonych płatków róży
* garść żurawiny
* szczypta gałki muszkatołowej
Na patelnię dajemy miód i wcześniej obrany i drobno pokrojony rabarbar, smażymy na małym ogniu do czasu, aż nie zrobi się gęsta masa, pod koniec dodajemy resztę składników.
Ciasto wałkujemy na prostokąt (dość gruby), smarujemy nadzieniem i zawijamy. Następnie rozcinamy przez środek (nie do końca, zostawiamy ok 1,5cm) i przeplatamy,łączymy końce i wieniec gotowy. Te czynności od polecam wykonać już na blaszy wyścielonej papierem, gdyż później jest niemal niemożliwym przenieść gotowy wieniec. Pieczemy w temp. 180 stopni, ok. 30min. Kiedy ciasto przestygnie smarujemy lukrem.
Lukier:
* 5 łyżek cukru pudru
* 0.5 łyżki wody różanej ( ja rozpuściłam cukier różany)
* 0.5 łyżki soku z cytryny
* 3 łyżki płatków różanych
Wszystkie
składni łączymy ze sobą i mieszamy, jeśli masa jest zbyt gęsta należy
dodać kilka kropel wody, jeśli zbyt rzadka dodajemy cukier puder.
czwartek, 20 czerwca 2013
dżem rabarbarowo-truskawkowy
Sezon truskawkowy w pełni, aby cieszyć się nimi w zimie, można je zamrozić albo zrobić dżemik:)
Dżem to nic innego jak zagotowanie owoców z cukrem. Słyszałam o jakiś żel-fiksach, ale nie mam zielonego pojęcia w jakim celu dodaje się tą chemię... i wiedzieć nie chcę;)
A oto mój pierwszy dżem... jeśli chodzi o wskazówki to jedyną z nich chyba jest zawartość cukru, ja daję niecałą szklankę na 1,5kg owoców. Oczywiście jeśli lubimy słodszy można dodać go więcej.
Gotujemy na najmniejszym ogniu, do czasu aż będzie taki gęsty jak nam się podoba, przy czym należy pamiętać, że po wystygnięciu będzie gęstszy, więc jeśli nie jesteśmy pewni, czy to ten moment, można zgasić odczekać ok.2h i będzie widać jaką ma konsystencje. Ponownie zagotować i wrzący do słoików. Jeśli uznamy, że jest zbyt rzadki należy jeszcze jakiś czas pogotować. Powodzenia!
poniedziałek, 17 czerwca 2013
świeży makaron ze szpinakiem
Taki makaron to naprawdę niesamowita uczta! W końcu, doczekałam się na mąkę durum (100%), z której powstaje makaron, a nie kluski. Nie udało mi się jej wcześniej znaleźć w Polsce, ale nie twierdzę, że jest nie do zdobycia, z pewnością można ją gdzieś dostać. Mąka ta, jest z innej odmiany pszenicy, chodzi o to, że po przygotowaniu makaronu jego indeks glikemiczny jest znacznie bardziej korzystny, niż z mąki tradycyjnej, makaron się nie lepi i jest o wiele wiele smaczniejszy.
Przepis na ciasto makaronowe jest banalnie prosty, reguła jest jedna - im więcej jajka tym lepiej:) Ja zazwyczaj dodaję też z jedno białko.. na 300g mąki minimum jedno żółtko.. odrobina oliwy, wody i zarabiamy. Kiedy masa zrobi się jednolita, wałkujemy tak, aby powstało cienkie ciasto i robimy dowolny, upragniony makaron. Poniżej, można zobaczyć jak powstają kokardki czyli farfalle .
Nie są idealne, ale ponoć wygląd nie jest najważniejszy.
Pamiętajmy, że taki makaron gotuje się bardzo szybko ok.1-2min.
Gotowy!
czwartek, 13 czerwca 2013
sałatka miks!!!
Sałatka w ekologicznej miseczce;) w której skład wchodzi: melon, truskawka,szpinak, roszponka, lawenda i miętka:)
środa, 12 czerwca 2013
pizza!
Chyba każdy ją co najmniej lubi:) Jest wiele rodzajów ciasta i wariacji w postaci dodatków. Dla każdego coś innego. Najlepsza jaką w życiu jadłam, jest robiona w Neapolu. Brak słów, aby opisać ten smak.. i niestety nie mam zdjęcia... Włochy to kraj który kocha każdy rodzaj pizzy, na cienkim i na grubym cieście, zależnie od regionu i pizzerii ciasto mają przeróżne zarówno w smaku jak i w gabarytach.
Na Sycylii wolą grubsze ciasto, w Rzymie cieńsze... uważam że każde dobrze zrobione ciasto jest grzechu warte...
Aby ciasto na pizze było naprawdę dobre, wszystkie składniki zarówno ciasta jak i dodatków powinny być bardzo dobrej jakości, bardzo duże znaczenie ma mąka, długość wyrastania ciasta i piec w jakim pieczemy. Najlepsza pizza lubi drewno:)
Oto najlepsza pizzeria w Trapani, gdzie ciągle są gigantyczne kolejki i ciasto mają grube!
chyba widać jakie panuje tam zamieszanie....
Pan widoczny na zdjęciu prawdopodobnie jest jej właścicielem, pizzeria Calvino powstała w 1946 roku i działa do dziś, mają 3 punkty w Trapani, niestety w tym lokalu nie można zjeść, pizze zamawiamy, odbieramy i wychodzimy:)
Oto ona!
Niektórzy wolą cieniutką pizzę jak to mówi moja włoska przyjaciółka Crancci (kranczi) ! Też ją uwielbiam, jednak moje serce chyba jest bliżej cienkiej z grubszymi bokami, którą można zobaczyć nieco niżej.
wersja krokante-biała jeszcze w piekarniku (szynka, karczochy) |
Zapomniałam dodać, że w każdej włoskiej pizzerii, w karcie znajdziemy dwa rodzaje pizz, białe i czerwone. Biała czyli bez sosu pomidorowego:)
Oto wykonana przez mnie pizza, która wcale nie musi być okrągła, w ulubionej wersji!
PARMA!!!
niedziela, 9 czerwca 2013
sycylijskie wspomnienie
Jeśli będziecie mieli okazję być na tej wspaniałej wyspie musicie ich spróbować. Cannoli siciliani...mmm che meraviglia:)! A te robione prze ze mnie smakują prawie jak na Sycylii - oryginalne nie mają sobie równych, zwłaszcza jedzone na miejscu:)
czekają na nadzienie
czwartek, 6 czerwca 2013
truskawka w roli głównej
Miejmy nadzieje, że już niebawem będzie więcej truskawek, i że będą tańsze.. w gorące dni doskonale orzeźwiają koktajle. Oto kilka propozycji na koktajl truskawkowy:)
Truskawka solo - tzw. smak z dzieciństwa:)
truskawka z miętą - dla wielbicieli mięty
truskawka i arbuz !! - najlepszy:)
poniedziałek, 3 czerwca 2013
lawenda
Pierwszy pączek na horyzoncie, już niedługo lawendowe ciasteczka... jak tylko moja lawenda się rozkręci;)
sobota, 1 czerwca 2013
lasagna ze szpinakiem
Mój szpinak już urósł, więc trzeba było coś z niego zrobić. Bardzo banalne danie, cieszące się wśród osób stroniących od mięsa.. ja jednak wolę klasyczną:)
Do przygotowania lasagni będzie potrzebny makaron do tego przeznaczony, sos beszamel (mleko, masło,mąka, sól pieprz i gałka muszkatołowa), szpinak obgotowany 2 min., następnie podsmażony z czosnkiem i chili, gorgonzola i parmezan.
W formie wysmarowanej beszamelem układamy kolejno: makaron, szpinak, gorgonzola (można dodać mozzarelle lub parmezan), beszamel,makaron, szpinak, gorgonzola itd... na samej górze kładziemy płaty makaronu smarujemy beszamelem i posypujemy parmezanem, co sprawi, że po upieczeniu uzyskamy pyszną chrupiącą skórkę:)
Subskrybuj:
Posty (Atom)