czwartek, 30 maja 2013

Dzika róża

Jedyny kwiat, który mnie tak inspiruje, ma cudowny kolor pachnie nieziemsko i doskonale zdaje egzamin w kuchni. W dodatku zawiera bardzo dużo witaminy C.

W tym roku puki co udało mi się zebrać kilka kwiatów, z których zrobiłam niżej przedstawiony cukier różany. Można go wykorzystać, do zrobienia popularnej wody różanej, zwyczajnie rozpuszczając go w wodzie.



Zanim cokolwiek zaczniemy z róży robić, należy płatki umyć i usunąć białą końcówkę (ma gorzki smak). Końcówki można dać do woreczków i wykorzystać je jako zapachy np. do szafy. 
     Aby zrobić różany cukier będziemy potrzebować tyle szklanek cukru, ile mamy dużych garści róży. Tj. na jedną garść płatków różanych, przypada jedna szklanka cukru. Oczywiście jeśli chcemy uzyskać bardziej intensywny efekt dodajemy więcej płatków. 
Płatki miksujemy blenderem na mak.. następnie dosypujemy do cukru i mieszamy drewnianą łyżką do uzyskania pięknego koloru. Później rozsypujemy cukier na jakieś naczynie czy deskę i czekamy aż podeschnie. 
Powyżej na zdjęciu jeszcze nie wyschnięty cukier, z nie do końca utartymi płatkami. Robiony na szybko..w celu szybkiej konsumpcji w postaci ciasteczek różanych, które ukażą się już niedługo.. (nie zdążyłam zrobić zdjęcia:)

wtorek, 28 maja 2013

poniedziałek, 27 maja 2013

śniadanie z botwinką

Na dobry początek dnia, wszystko to co uwielbiam:) młodziutka botwinka przysmażona na maśle, jajko od kury z wolnego wybiegu i surowa szyneczka... oj, warto wstawać wcześnie rano;)


czwartek, 23 maja 2013

ravioli z botwinką !!

Najlepsze ravioli jakie w życiu jadłam! Być może wynika to z tego, że jestem fanem botwinki i ją kocham... Jeśli też za nią przepadasz, koniecznie spróbuj!




Wykonanie jest bardzo proste. Botwinkę należy delikatnie podgotować (w proporcjach 80% liści, 20% buraczka) ja miałam bardzo młoda i malutką więc wkładałam całe:). Następnie kiedy odcedzimy z wody, miksujemy i dodajemy trochę parmezanu, pieprz, sól, ricottę i aby zagęścić nasz farsz odrobinę bułki tartej lub ugotowanego ziemniaka. 
Ciasto robimy jak na ravioli czy pierogi, obojętne.. w tym wypadku dodałam do mąki jako i zarobiłam z odrobiną wody. Pamiętajmy, że ciasto musi być bardzo cienkie.





Kiedy nasze pierożki będą już gotowe, polewamy masełkiem i posypujemy parmezanem. CUDOWNE!


wtorek, 21 maja 2013

pielmieni syberyjskie

Ukraińskie mięsne pierożki, o pysznym oryginalnym smaku. Pierwszy raz jadłam je w restauracji.., a kolejny kiedy je sama zrobiłam. Nie chwaląc się wyszły o niebo lepsze!

Farsz:

* mięso wołowe (mielone)
* mięso wieprzowe (mielone)
* rosół
* sól
* pieprz
* czosnek (przeciśnięty przez praskę)
* cebula (starta)
* świeży tymianek

Wszystkie składniki łączymy ze sobą. Mięsa dajemy pół na pół, na 40dag mięsa przypada ok. pół szklanki rosołu. Ciasto robimy tak samo, jak na pierogi, z tą różnicą, że wałkujemy je na bardzo bardzo cienkie. Lepimy małe pierożki i łączymy ich rożki. Pierożki powinny być wielkości "uszek" do barszczu. Przed podaniem należy spróbować, aby się nie okazało, że mięso jest jeszcze surowe.
Podajemy ze śmietaną, octem i czarnym pieprzem.





wszystko kwitnie!!

Piękne wyplewione grządki to nie wszystko..ważne, aby było w nich życie:) i oto jest jeden z licznych przykładów, który cieszy moje oczy... oj będzie marmolada z dzikiej róży...


sobota, 18 maja 2013

ciasto drożdżowe z rabarbarem

Rabarbar króluje na wiosnę.. robię go w każdej postaci, teraz kolej na ciasto drożdżowe z rabarbarem i kruszonką.


Ciasto:
> 1 szklanka mleka
> 20g drożdży
> 2 jajka
> 100g masła (roztopionego)
> 1/3 szklanki cukru
> 3,5 szklanki mąki (przesianej)
> szczypta soli

Wykonanie:

Drożdże rozpuszczamy w połowie szklanki mleka (ciepłego) z odrobiną cukru i mąki. Jednym słowem robimy rozczyn. Odstawiamy na ok. 15min. przykryte ścierką, najlepiej w ciepłe miejsce. Następnie do miski dajemy mleko i jajka (temp.pokojowa), cukier oraz masło. Mieszamy lub miksujemy.
Dodajemy gotowy rozczyn. Kolejno partiami dosypujemy mąki, po 1 szklance można dosypać szczyptę soli, dodając mąkę mieszamy ciasto do czasu, aż nie uzyskamy dość gęstej konsystencji, jeśli ciasto będzie nam się wydawało zbyt wolne nic się nie dzieje, ważne aby nie było za dużo zbite. Odstawiamy na ok.2h w ciepłe miejsce. Kiedy uznamy, że jest zbyt rzadkie po tym czasie dosypujemy mąki i odstawiamy na kolejną godzinę. Jeśli nie trzeba dodawać mąki, można ułożyć je w formie (moje miało mniej więcej konsystencje budyniu, niedużo bardziej gęste). 
W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Na ciasto w dowolny sposób układamy rabarbar i posypujemy kruszonką. Pieczemy ok.30-40minut.


risotto z szafranem

Delikatny, klasyczne risotto "alla Milanese" podawane z dużą ilością parmezanu. W sam raz na letni obiad. 
Risotto wykonujemy na podstawie przepisu podstawowego, pod koniec dodajemy szafran:)



środa, 15 maja 2013

wiosenna sałatka

Jest to jedna z kilku pozycji, na którą czekam cały rok, pyszne wiosenne warzywka z jajkiem. Poniżej na zdjęciu w składzie: sałata, rzodkiewka, ogórek, szczypiorek. Jajko naturalnie z wolnego wybiegu:). Odrobina soli i śmietany. Wyśmienita!


zabaw się w ogrodnika

    Teraz śmiało mogę powiedzieć, że opłacało się zainwestować i popracować. Po pierwszych plonach;) mogę Was z czystym sumieniem zachęcić nawet do najmniejszych ogrodniczych przedsięwzięć, bo nie ma to jak swoje, świeże a przede wszystkim bez nawozów - warzywka, owoce i kwiaty. Warto się skusić bo satysfakcja jest ogromna:) nie wspomną o smaku... po niżej mój pierwszy zbiór (nie licząc tulipanów).


poniedziałek, 13 maja 2013

kruche ciasto z rabarbarem i ..

Sezon rabarbarowy rozpoczęty:) Na początek kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką, lub w wersji delikatnie urozmaiconej z truskawkami i migdałową kruszonką:)



Wykonanie:
Ciasto można robić dowolnie, na formie od tarty lub na zwykłej formie. Robimy kruche ciasto i na nie dajemy rabarbar. Wcześniej, zawsze go smażę z odrobiną cukru, czasami podsmażam tylko trochę, aby zostały kawałki, a czasem robię na papkę, konsystencja jest dowolna, można go też w ogóle nie smażyć...jak kto lubi:) Na wierzch daję trochę ciasta i posypuję słodką kruszonką.



Świetne połączenie rabarbaru i truskawek dopełni migdałowa kruszonka. (zamiast części mąki dodajemy uprażone, zmielone migdały)

sobota, 11 maja 2013

Rozmarynowo-czosnkowe bułeczki

Nie ma jak świeże ciepłe bułeczki z dobrym masełkiem...


Produkty:
- 400g mąki 
- 1,5 łyżeczki suchych drożdży
- 1 łyżeczka soli
- niecała łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka siekanego świeżego rozmarynu
- 1 ząbek gniecionego czosnku
- 1/4 łyżeczki pieprzu
- 120ml jogurtu naturalnego
- 150ml ciepłej wody
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- jajko do posmarowania


Do dużej miski wsyp wszystkie suche składniki, mąkę należy przesiać, w osobnym naczyniu wymieszaj jogurt, wodę i oliwę. Dodaj składniki mokre do suchych i wyrabiaj ciasto, ma być gładkie, nie powinno być zbyt lejące ale nie może być też sztywne.Lepiej jeśli będzie zbyt rzadkie niż za bardzo zbite, gdyż później można dodać mąki. Zostaw przykryte, do wyrośnięcia ok.2h. Po tym czasie, spróbuj uformować  bułeczki (pamiętaj, że na pewno trochę wyrosną), jeżeli ciasto jest zbyt wolne dodawaj mąki. Uformowane i przykryte bułeczki pozostaw jeszcze do wyrośnięcia przynajmniej 30min. Posmaruj rozbełtanym jajkiem:) Piecz najlepiej w piecu lub na specjalnym kamieniu w temp. 180 stopni, do czasu aż się nie zarumienią.
p.s masło czosnkowe super smakuje ze świeżym oregano:)

środa, 8 maja 2013

Risotto z krewetkami i cukinią

Z pewnością, znalazłoby się na mojej liście 10 uwielbianych dań. Co tu dużo pisać, proponuję spróbować, jeśli nie mieliście wcześniej okazji.

Przepis jest prosty, robimy risotto "podstawowe", do którego instrukcję można znaleźć pod zakładką "risotto", z tym że wcześniej przygotowane krewetki i cukinię, dodajemy na samym końcu. Kiedy już ryż będzie gotowy.
Krewetki podsmażamy na oliwie z czosnkiem chili i białym winem, cukinię tak samo tylko że bez wina. Pycha!!!





sobota, 4 maja 2013

Czekoladki Truskawkowe

Zrób to sam;) Czekoladki z nadzieniem o smaku truskawkowym, jest z tym trochę zabawy, ale jest też satysfakcja.

Pierwszy raz robiłam czekoladki, a już bardzo dawno chciałam spróbować.. na próbę użyłam półproduktów, jeśli najdzie mnie ochota na ponowny podobny wyczyn, postaram się użyć mniej "gotowców", mam tutaj na myśli przede wszystkim białą czekoladę, którą jest banalnie prosto zrobić... ok już nie zagłębiam się w szczegóły, podaję przepis na 12 sztuk, gdyż taką właśnie mam foremkę:)

Przepis na 12 sztuk:

100g gorzkiej czekolady
100g czekolady białej
80g truskawek (ok.4 średnie sztuki)
pół łyżki cukru
3łyżeczki śmietany kremówki
łyżeczka wódki


Najpierw należy przygotować, "mus" z truskawek, a więc na małym ogniu podgrzewamy truskawki z cukrem, kiedy widzimy, że konsystencja jest już prawidłowa czyli mamy ok 2łyżki (niecałe) dodajemy wódkę i jeszcze chwilę trzymamy na ogniu.
Następnie, roztapiamy w kąpieli wodnej białą czekoladę, dodajemy do niej śmietanę i zimny mus, mieszamy, czekamy aż wystygnie i tym samym nadzienie mamy gotowe.
Również w kąpieli wodnej roztapiamy gorzką czekoladę, kiedy zaledwie się roztopi, ale będzie jeszcze gęsta, smarujemy pędzelkiem foremki, należy dać dość  grubą warstwę, ponieważ jeśli będzie za cienka, przy wyjmowaniu czekoladki popękają. Odstawiamy na ok.15min do lodówki. Po wyciągnięciu czekolada powinna być w stałym stanie skupienia i można nakładać nadzienie, pamiętajmy aby zostawić odrobinę miejsca na końcowe wylanie czekolady. Bezpośredni po nadzianiu możemy "zamknąć" nasze czekoladki, nakładając warstwę czekolady i ponownie włożyć do lodówki na ok.1h. Dobrej zabawy:)



Domowe tagliatelle z domowym pesto

Tagliatelle z delikatnym pesto to przepyszny lekki obiad, i 100% wiem co jem. Makaron zrobiony samodzielnie wyłącznie z jajek i mąki, bazylia z własnego ogródka, pyszna oliwa i znakomity świeżo tarty parmezan, i to wszystko!




Pesto robimy blendując liście bazylii z oliwą i parmezanem, jeśli chcemy uzyskać silniejszy smak pesto, bardziej wyrazisty, należy dodać więcej bazylii:)






czwartek, 2 maja 2013

Zupa Kurkowa

Jedna z moich ulubionych zup:). Najlepsza  oczywiście na rosole z kaczki, ale równie pyszna jest na zwykłym. Jeśli nie mamy świeżych kurek, ratujemy się mrożonkami, doprawiamy koperkiem. Cudowny smak dzieciństwa...