niedziela, 25 maja 2014

sernik bez pieprzenia

          W sensie sernik na szybko, bez zabawy w ubijanie białek itp. Miałam ogromną ochotę na sernik, ale mały zapał do długiego stania przy garach...wstyd się przyznać ale nawet spód zrobiłam z ciasteczek..mam nadzieje że to się więcej nie powtórzy, nie przypominam sobie żebym jadła lepszy sernik...(skromnym zdaniem)


 Spód zrobiony z 3/4 opakowania ciasteczek zbożowych "krakuski", połączonych z 2 łyżkami roztopionego masła. (mała tortownica)

750g sera białego co najmniej 2x należy go zmielić
4 wiejskie jajka
szklanka cukru pudru
szczypta proszku do pieczenia
180ml śmietany 30%
łyżka budyniu waniliowego (raczej kopiata)
i o ile dobrze pamiętam to by było na tyle, wszystkie składniki wymieszać mikserem, wylać na blachę wyłożoną spodem i piec w temp 155 stopni około 1h. Wierzch nie może się zbytnio zarumienić.
W między czasie włożyć do garnka sporą garść truskawek, dosypać trochę cukru i mieszać na ogniu, kiedy zmiękną zmiksować, rozpuścić w 2 łyżkach wody odrobinę żelatyny, dodać do gotujących się truskawek, zamieszać dokładnie i zgasić. Kiedy sernik i polewa przestygną wtedy można  polać nasz serowiec, odstawić do lodówki, czkać aż się schłodzi i w końcu można jeść:). Pycha !


sobota, 3 maja 2014

chleb z pokrzywą

Pyszny chleb,  z dodatkiem zdrowia w tym wypadku pokrzywy.
Według mnie bardzo mało pracochłonny.


Składniki:
szklanka podgotowanych i zmiksowanych najlepiej na papkę z 2 łyżkami oliwy, liści pokrzyw (dokładniej, należy je odcedzić po zagotowaniu się wody), można dać oczywiście mniej lub więcej...
175g wody(letniej)
320g mąki typu 00
5g cukru
5g soli
7g drożdży

Wszystkie składniki należy wymieszać z  rozpuszczonymi drożdżami z wyjątkiem soli i pokrzywy, następnie delikatnie zarobić i odstawić na min 30min. do wyrośnięcia. Po tym czasie dodać soli(w sumie można w miksować do pokrzywy) i pokrzywy ciasto wyrobić i odstawić na ok 2h. 
Uformować chlebek i do piekarnika (180 stopni na ok 45min) w wilgotności ok.20% tzn jeśli macie nowy parowy piekarnik, jeśli tak jak ja nie macie, to wystarczy na blachę pod spód wlać wody i mniej więcej po połowie pieczenia wyjąć.:)




poniedziałek, 17 marca 2014

mocno orzechowe ciasteczka

Jeśli macie w nadmiarze orzechów włoskich to polecam, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Zdrowe słodycze.









270g zmielonych na mąkę orzechów włoskich
pół szklanki cukru pudru
1 jajko
1 łyżka masła
40g mąki
szczypta soli
1/2 łyżeczki cukru pudru
skórka z połowy cytryny
cukier puder do obtoczenia
 Wszystkie składniki zagniatamy i odstawiamy na godzinę do lodówki. Formujemy ciasteczka o wielkości orzecha i delikatnie obtaczamy w cukrze. Chodź myślę że można to pominąć i obtoczyć tylko po upieczeniu. Kładziemy na blachę wyłożoną papierem i pieczemy ok.15min w temp. 170 stopni.

mus czekoladowy na mleku kokosowym

lekkie połączenie czekolady i kokosu, bez jejeczny mus, do którego wystarczy użyć tylko mleka kokosowego i ulubionej czekolady


Mleko musi być bardzo schłodzone najlepiej zostawić na noc w lodówce. Przepis jest banalnie prosty, rozpuszczamy czekoladę (jeśli chcemy dosypujemy ulubione przyprawy np.kardamon, cynamon itp, można dodać odrobinę rozkruszonej kawy rozpuszczalnej, jednym słowem kto co lubi) do rozpuszczonej czekolady dodajemy szczyptę soli, w między czasie niczym ostygnie, ubijamy mleko kokosowe mikserem, kiedy nasza czekolada ostygnie dodajemy do niej ubite mleko cały czas miksując.
Na jedną puszkę mleka potrzeba ok.1 tabliczki czekolady, ale to zależy od tego jak bardzo czekoladowy mus chcemy uzyskać.


środa, 5 marca 2014

masło

Najlepsze swojskie, da się zrobić i bez maślniczki:) 


Potrzebujemy tylko pysznego świeżego niepasteryzowanego mleka, a robi się to tak...
takie mleko(ja kupiłam w mlekomacie) odstawiamy w garnku do lodówki  na ok 4dni, następnie zbieramy łyżką śmietanę i dajemy ją do słoika. Słoik należy zakręcić i potrząsać nim ruchami góra-dół, do czasu aż nie zrobi się nam masełko.Gotowe:)
Po zebraniu śmietany niczego nie wylewamy, a odstawiamy na dzień (już nie do lodówki), a później gotujemy na wolnym ogniu i mamy serek:) Udanej zabawy.




niedziela, 23 lutego 2014

croissant

Idealne na śniadanie, można je nadziewać czym dusza zapragnie, albo jeść "puste" tak jak mają to w zwyczaju włosi czy francuzi...(w większości).
Tutaj z konfiturą z leśnych czernic lub nutellą :)

Trzeba się trochę napracować na taki efekt..ale zapewniam, że warto....


czwartek, 20 lutego 2014

chleb z czarnuszką

           Uwielbiam czarnuszkę więc dodałam jej dość sporo, chleb robiony jest bez zakwasu, niestety nigdy nie chce mi się go robić...zwłaszcza dlatego, że nigdy nie planuję pieczenia...aczkolwiek kolejnym razem postaram się upiec chleb z jego użyciem, z pewnością będzie jeszcze lepszy...


Składniki
2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka mąki żytniej
1 szklanka wody
1 łyżka oliwy
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
2 łyżki czarnuszki
trochę drożdży ok. 8g /10g

Uwaga: składniki piszę orientacyjnie.. można je dozować w dowolny sposób, jeśli chodzi o mąkę i o wodę.. mąkę żytnią można zamienić na pszenną itd..ważne, aby nasze ciasto miało odpowiednią konsystencję, czyli nie było ani zbyt wolne, ani zbyt zbite, musi się nam dobrze z nim pracować..wtedy jest dobre:)

Wykonanie wygląda tak jak zazwyczaj, czyli robimy zaczyn, odstawiamy do wyrośnięcia..następnie wyrabiamy ciasto i znowu odstawiamy do wyrośnięcia, kolejno formujemy chlebek i odstawiamy na czas dopóki nie nagrzejemy piekarnika. Piekarnik nastawiamy na ok 200stopni czas pieczenia ok 50min.


poniedziałek, 10 lutego 2014

sałatka buraczkowo-śledziowa

Coś w rodzaju "u cioci na imieninach"



Składniki:

buraczki (małe wcześniej marynowane, pewnie niektórzy z Was posiadają takie w spiżarni)
śledzie solone
odrobina posiekanej cebulki
kwaśne jabłko
i opcjonalnie można dodać np. jajko na twardo
na koniec oblewamy majonezem rozmieszanym z odrobiną śmietany
układamy warstwami...:)

poniedziałek, 3 lutego 2014

ciasto migdałowe

Niezbyt słodkie, wilgotne ciasto, jeśli lubicie migdały i nie za dużo cukru, to na pewno przypadnie Wam do gustu, jedynym minusem jest koszt produktów;/



225g mąki
180g cukru
150g migdałów (3/4 migdałów zostawiamy do posiekania na wierzch, nie prażymy ich)
120g oliwy
120g jogurtu greckiego
0,5 łyżeczki suchych drożdży
 2 jajka
80g alkoholu anyżowego lub amaretto
szczypta soli

Migdały prażymy i blendujemy na mąkę. Żółtka należy rozmieszać z kilkoma łyżkami cukru a białka ubić na pianę. Alkohol podgrzać do 70 stopni C. Wszystkie składniki połączyć, a na końcu delikatnie wmieszać ubite białka. Posypać kawałkami migdałów. Piec w temp 180stopni do suchego patyczka:).
p.s jak migdały się zarumienią tzn. że już jest gotowe lub prawie gotowe...


czwartek, 30 stycznia 2014

mięsne łódeczki

Bardzo fajne na przykład na domowe party:) jako syta przystawka wręcz idealne, nadzienie możemy przygotować jak się nam podoba, możemy użyć to na co mamy ochotę lub to co mamy w domu:)
Ciasto przypomina pizzę, wykonanie banalnie proste...



Ciasto na ok. 6 łódeczek:

300g mąki
15g drożdży 
200 ml wody
łyżeczka soli
łyżka oliwy

Z wody drożdży i dwóch łyżek mąki robimy zaczyn i odstawiamy do wyrośnięcia. Następnie z resztą składników  wyrabiamy ciasto. Odstawiamy na przynajmniej ok. 30min - 1h do wyrośnięcia. 

Nadzienie:
250g mięsa wołowego mielonego
1 mała cebulka
pół papryki czerwonej i żółtej, może też być oczywiście zielona...
1 dojrzały pomidor
natka piertuszki
papryka w proszku
sól i pieprz
oliwa i łyżka śmietany(płaska) do połączenia w jednolitą masę
p.s jeśli nie mamy pomidora lub jest niedojrzały dodaj też łyżeczkę przecieru...

Warzywa kroimy w drobną kostkę i łączymy ze sobą wszystkie składniki. Gotowy farsz nakładamy na ciasto-wcześniej cienko rozwałkowane prostokąty i łączymy końce tak aby powstało coś na obraz łódki:) mniej więcej.. ciasto smarujemy rozbełtanym jajkiem..
Pieczemy ok 25min. w 200 stopniach.



Z pewnością jeszcze nie raz wpłynie do mojego brzucha:)!

środa, 29 stycznia 2014

bułeczki pszenne z czarnuszką

zrobiłam na próbę..., najprostsze, zwyczajne bułki, jeszcze ciepłe zniknęły jak świeże bułeczki! Polecam:)


Składniki:

+ 780 g mąki pszennej
+ 500ml ciepłej wody (nie gorącej)
+ 15 g drożdży
+ płaska łyżka cukru
+ łyżka soli (nie kopiata)
+ rozbełtane jako do natarcia bułeczek i czarnuszka do posypania

      Z ok.250g mąki, wody, drożdży i cukru robimy zaczyn. Odstawiamy do wyrośnięcia na ok.15min. Następnie wlewamy go do pozostałej mąki z solą i wyrabiamy ciasto. Ostawiamy na 1h w ciepłe miejsce. 
Po tym czasie formujemy bułeczki i odstawiamy do wyrośnięcia na 30min. Po tym czasie nastawiamy piekarnik, przed włożeniem do pieca smarujemy jajkiem i posypujemy czarnuszką. Bułeczki można również ponacinać. 
Pieczemy w 220stopniach ok 20min. Ja piekłam je na specjalnym kamieniu, ale myślę że bez niego też się obejdzie. Smacznego:)!


czwartek, 9 stycznia 2014

serowo-orzechowy przeplataniec

Naszło nas na coś drożdżowego, a ten wieniec to dość szybkie ciasto. Robimy je identycznie jak w przypadku wieńca rabarbarowo-różanego.



Nadzienie serowe:
-ser
-cukier
-śmietana (najlepiej słodka)
Nadzienie orzechowe:
-orzechy włoskie, sprażone i zmielone
-cukier puder
-odrobina masła
-śmietana
Nie piszę proporcji, ale potrzeba około 3/4 szklanki z każdego nadzienia.
Takim nadzieniem smarujemy ciasto. Nakładamy jedno na drugie, z pewnością trochę się połączą, ale w niczym to nie przeszkadza. 
Resztę robimy jak w przepisie z wieńca rabarbarowo- różanego. Na koniec polewamy lukrem.



lasagna z karczochami i szynką

Delikatna lasagna na karczochową zachciankę. Jeśli nie ma sezonu na karczochy można użyć tych ze słoika - tutaj karczochy w całości, w oleju (duży słoik). 

Niebiańsko pyszne !


składniki:
- szynka gotowana (kroimy w paski)
- karczochy (kroimy w paski)
- mozzarella (2 kulki) (kroimy w cienkie plastry)
- sos beszamel
- parmezan
- makaron do lasagni

Najpierw w naczyniu rozcieramy beszamel, a następnie układamy 1 warstwę makaronu, na nią dajemy karczochy, szynkę, mozzarellę i trochę sosu beszamel (gdzie niegadzie i nie rozcieramy go), następnie makaron itd. dodatkowo na co drugą warstwę parmezan. Na koniec (ostatnią warstwę) przykrywamy makaronem, smarujemy go beszamelem i posypujemy sporą ilością parmezanu.
p.s warstwy można delikatnie posolić.
Zapiekamy w ok.180 stopniach ok.20min.

niedziela, 5 stycznia 2014

eklerki

Sama się sobie dziwię, że dopiero teraz je zrobiłam, delikatne ciasto ptysiowe z kremem robi się bardzo szybko i jest pyszne a zatem zasługuje na częstsze przyrządzanie i tak też będzie..


składniki na ciasto:
- 1 szkl. wody
- 120g masła
- 1 szkl. mąki
- 4 jajka (niezbyt duże) lub 3 małe

Gotujemy wodę z masłem, kiedy się rozpuści dodajemy mąkę cały czas mieszając na minimalnym ogniu, do połączenia się składników, uważając aby się nie przypaliło, proces ten trwa bardzo krótko, ok.30sekund. Po zdjęciu z ognia, należy odczekać aż masa całkowicie ostygnie.
W między czasie można przygotować krem patissiere, na który przepis znajdziecie w poście "króche rogaliki z kremem patissiere", w przypadku eklerek dodaję do niej trochę bitej śmietany, lecz niezbyt dużo, aby masa nie stała się zbyt luźna.
Ostudzoną masę na ciasto łączymy z jajkami, najlepiej za pomocą miksera, następnie masę wkładamy do rękawa cukierniczego i wyciskamy na blachę, podłużne kształty, wielkościowo takie jakie nam odpowiadają, pamiętając, że ciasto podczas pieczenia urośnie dwókrotnie. Pieczemy w temp. 200 stopni do lekkiego zarumienienia, ok.20min. 
Gotowe eklerki po wystudzeniu przecinamy na pół i nadziewamy kremem, na koniec można polać czekoladą lub posypać cukrem pudrem.


p.s Jeśli wolicie w środku wysuszone eklerki po przecięciu ich na pół, można na chwilę włożyć je do piekarnika i podsuszyć...