czwartek, 28 marca 2013

chleb na zakwaśie

pyszny chleb, mięciutki w środku z chrupiącą skórką

Poniżej podane składniki,  trzeba razem wymieszać i odstawić przykryte ścierką na 12h.
  • pół łyżki lub kopiata łyżeczka zaczynu pszennego albo żytniego (można go zrobić lub łatwiej kupić w piekarni)
  • 100ml ciepłej wody
  • 50g mąki pszennej
  • 50g mąki pszennej pełnoziarnistej 
 Ciasto powinno zwiększyć objętość, aby to sprawdzić można włożyć kawałeczek ciasta do naczynia z ciepłą wodą, jeśli pływa to jest już dobre, jeśli nie trzeba odstawić i sprawdzać co jakiś czas (1h). 

Następnie robimy ciasto chlebowe:

  • 350ml wody
  • 25ml ciepłej wody
  • 100g ciastem zaczynowym
  • 350g mąki pszennej
  • 150g mąki  pszennej pełnoziarnistej
  • 10g soli
W misce rozmieszać 350ml wody z ciastem zaczynowym, następnie dodać mąki i mieszać. Odstawić na 40min. Następnie dodać ciepłą wodę i sól, zarabiać ciasto składając jego boki w środek.
Wyrobione ciasto przykrywamy i odstawiamy na ok.6h w temp.pokojowej, lepiej na  4h  w temp. ok.26stopni. Przez pierwsze 2h kilka razy składamy ciasto co pół godziny, później co 45min. Gotowe ciasto formujemy,( można to zrobić w misce, wkładając do niej wcześniej ścierkę i opruszyć mąką) i odstawiamy na ok.4h lub wkładamy do lodówki na 12h.
Wyrośnięte ciasto wkładamy do pieca lub piekarnika z kamieniem, rozgrzanego na maksa. (niżej należy włożyć blachę z wodą). Po włożeniu chleba obniżamy temp do 230stopni i pieczemy ok 40min.
(zamiast mąki pełnoziarnistej, możemy dać np. razową)




wtorek, 26 marca 2013

jajeczna przekąska

Mini przystawka w klimacie świąt wielkanocnych. 

Chleb (obojętne jaki)
Pasta z awokado (czyli awokado i cytryna) moje niestety nie jest zieloniutkie bo awokado było już zbyt dojrzałe:(
Jajko ugotowane na twardo
Majonez
Kawior
Polecam!




poniedziałek, 25 marca 2013

stroik

Coraz bliżej święta... coraz bliżej święta... zatem zrobiłam "stroik" tzn. owinęłam materiałem styropianowe jajka i powiesiłam na baziach:) prezentuje się całkiem nieźle;)


sobota, 23 marca 2013

galaretkowy deser

Nigdy nie przepadałam za galaretką, i w sumie nadal nie należę do jej fanów, ale skoro został mi z ciasta śliwkowego rumowo - śliwkowy syrop, postanowiłam go wykorzystać i zrobiłam galaretkę. Na spód naczynia włożyłam jeszcze kilka zmiksowanych śliwek z cukrem (powstał jakby mus..) potem galaretkę, jak już się zsiadła na wierzch dałam bitą śmietanę! Muszę przyznać, że było barrrrdzo dobre:)


piątek, 22 marca 2013

carbonara

Carbonara! 
Podobno pochodzi z Rzymu, przy najmniej tak zawsze mówił mi rodowity Rzymianin, który uczył mnie ją przyrządzać:) zawsze był bardzo podirytowany, tym że wiele osób robi ten makaron w inny sposób, tzn. popełnia wiele błędów i nazywa to również carbonarą...:) (ja też zawsze popełniam jeden, nie z niewiedzy, po prostu tak lubię)

Przepis:
makaron spaghetti
sos:
żółtko! nie całe jajko   (proporcje- 1 żółtko = jedna osoba, jeśli jest małe, albo jemy dużo makaronu należy dać 2)
ser pecorino nie parmezan!
pieprz
słonina - ja daję boczek:)


Żółtko ser (dużo sera...i pieprz mieszamy w miseczce, żółtko należy bardzo rozbełtać, jeśli nasz sos będzie wydawał się za gęsty- jest tak w przypadku domowych jajek, można dodać trochę oliwy (nie śmietany), przysmażamy słoninę(boczek) i odstawiamy do wystygnięcia. Kiedy makaron będzie ugotowany, do zimnego naczynia przesypujemy makaron i resztę czyli rozbełtane żółtka z serem oraz boczek, naczynie nie może być gorące, ponieważ zrobi nam się jajecznica, a ma powstać sos... pycha!!! Podajemy posypane dużą ilością pecorino:)


pierogi z borówkami

To bardziej smak lata...puki co można tylko powspominać, jeśli mamy  mrożone borówki to można  swobodnie lepić pierogi z borówkami.  Pychota!

Ciasto na pierogi robimy według własnego przepisu lub kierując się tym co tutaj piszę, chodź chyba nie będzie najłatwiej, bo przy takim cieście robię wszytko "na oko":
1. wysypać na stolnicę mąke
2. zrobić "dziurę"  w wysypanej mące i dodać odrobinę oleju lub oliwy, trochę soli i powoli zarabiać dodając gorącej wody (nie tak gorącej żeby się poparzyć:), ale bardzo ciepłej... zarabiać do czasu, aż ciasto nie będzie miękkie i jednolite, nie powinno być za twarde bo ciężko będzie rozwałkować. 
3. rozwałkować ciasto, wyciąć szklanką okręgi, i lepić:) nadziewając borówkami z dodatkiem odrobiny cukru. 
4. Gotowe pierogi wrzucamy na wrzącą wodę i gotujemy ok 3min od ich wypłynięcia do góry.
5. Ugotowane i odcedzone pierogi (przelane zimną wodą) podajemy ze śmietaną, posypane cukrem:)


środa, 20 marca 2013

korzenne ciasto śliwkowe

Rozgrzewające korzenne ciasto śliwkowe, super na zimne wieczory, zapewniam że jak je spróbujecie nie będzie to przepis jednokrotnego wykonania, polubią je nawet Ci, którzy nie przepadają za ciastami...wygląd ciasta jest odwrotnie-proporcjonalny do jego smaku!


Przepis:

Ciasto (tortownica 25cm)

  • 1 i ½ szkl. mąki
  • ¼ łyżeczki soli
  • ¼ łyżeczki cynamonu
  • ¼ szkl. cukru pudru
  • Kostka masła (200g) schłodzonego pokrojonego w drobną kostkę
  • 4 łyżki słodkiego wina np. muskatu , amaretto może być itp..
  • 1 żółtko
Suche składniki wymieszać, następnie dodać masło (można miksować), żółtko i alkohol, zmiksować  lub wyrobić na ciasto, wyłożyć na tortownicę (tak, aby  boki były też przynajmniej 2cm wyłożone).
Przygotować śliwki, najlepiej świeże ale ja dałam mrożone, ponieważ puki co świeżych nie widać:) Najpierw należy je przynajmniej trochę rozmrozić, włożyć do garnka, zalać rumem, i prawie zagotować, odstawić.
Gotowe ciasto włożyć przykryte folią do lodówki.

Nadzienie:

  • śliwki 400g
  • szklanka ciemnego rumu
  • 300g mascarpone (zazwyczaj jest to jedno opakowanie i  jakieś 3 łyżki)
  • 1 rozbełtane jajko
  • ¼ szkl. śmietany kremówki (30% lub 36%)
  • ½ łyżeczki gałki muszkatołowej (najlepiej świeżo starta)
  • 2,5cm laska cynamonu (starta)
  • ¼ łyżeczki mielonych goździków
  • ¼ łyżeczki mielonego pieprzu
  • 1/3 szklanka gorzkiego dżemu pomarańczowego
  • 1 łyżka brązowego cukru
Przygotowanie:


Do miski dajemy mascarpone, śmietanę, jajko mieszamy (można zmiksować na najmniejszych obrotach), dodajemy resztę składników i znów należy zamieszać. Innymi słowy wszystkie składniki oprócz śliwek i rumu należy wymieszać, aby powstała jednolita masa:)
Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Odcedź śliwki ale nie wylewaj rumu, odstaw, jeszcze się przyda. Wyjmij z lodówki tortownicę z ciastem i wyłóż na nią śliwki, jeśli nie są słodkie – posłodź:). Na wszystko wylej serową masę i włóż do piekarnika. Po 20 minutach zmniejsz temperaturę do 170 stopni i piecz jeszcze ok. 15. Może być trochę więcej, zależy od ciasta, masa serowa powinna być przyrumieniona. Podawaj skropione rumem, pozostałym ze śliwek. Smacznego!



niedziela, 17 marca 2013

marcepanowe rogaliki



Marcepanowe rogaliki drożdżowo-francuskie.
Pyszne delikatne rogaliki z lekką masą marcepanową. 



Przepis na ciasto:
1 szkl. ciepłego mleka
25g drożdży
1 jajko
Kilka kropel ekstraktu waniliowego
3,5 szkl. mąki
3 łyżki cukru
Szczypta soli
225g miękkiego masła

Drożdże rozpuść w mleku, dodaj jajko i wanilię. Mąkę, cukier i sól wymieszaj  w misce, dodaj 2 łyżki masła i rób jak kruszonkę. Następnie dodaj rozczyn i krótko wyrabiaj na stolnicy. Ciasto ma być gładkie, ale lepiące. Zawiń w folię i odstawa na 1h do lodówki. Na papierze rozwałkuj masło  (masło ma się znajdować pomiędzy 2 kawałkami pergaminu) i wstaw do lodówki. Resztę robimy identycznie jak z ciastem francuskim. Patrz na „kremówka”. Pieczemy w 180 stopniach-20minut.

Nadzienie:
Szklanka uprażonych i zmielonych migdałów
Cukier  puder
Amaretto
Odrobina masła i śmietany

Do uprażonych migdałów dodajemy płaską łyżkę cukru pudru, małą łyżeczkę(płaską) masła i łyżeczkę śmietany – mieszamy , dodajemy małą łyżeczkę amaretto. Wszystkie składniki mieszamy według odpowiednich dla nas proporcji, jeśli chodzi o słodycz masy i jej konsystencje (ma być gęsta). Ciężko mi tu podać dokładne proporcje ponieważ ja zawsze robię tą masę „na oko”.
Nakładamy masę na wycięte z ciasta trójkąty i zwijamy w rogaliki, nadziane rogale kładziemy na wyścieloną pergaminem blachę i smarujemy je  dokładnie roztrzepanym jajkiem. Wkładamy do piekarnika.
Po wyjęciu można posypać cukrem pudrem lub polać lukrem i posypać blanszowanymi migdałami.

sobota, 16 marca 2013

rosół z kaczki

Cudowny rosół z domowej kaczki! nic dodać nic ująć, trzeba tylko, albo aż;/ zdobyć domową kaczkę:) i zrobić tradycyjny rosołek. Szkoda tylko, że nie zrobiłam domowego makaronu:( ale to następnym razem...Gorąco polecam! a jakie mięsko jest później..mmmmm




środa, 13 marca 2013

lasagna

Lasagna Bolonese

Bardzo prosta w przygotowaniu. Sos identyczny jak przy spaghetti bolognese, więc nie będę się powtarzać.
Należy przygotować jedynie beszamel. 
Przepis na beszamel;
- Pól litra mleka
- 50 g masła
- 50g mąki
- sól
-gałka muszkatałowa
Roztapiamy masło, dodajemy do niego mąkę i cały czas mieszamy, czymś w  rodzaju trzepaczki, do czasu, aż mąka z masłem nie będą lekko zarumienione. Wtedy wlewamy mleko i nadal mieszamy, do chwili, aż nie zrobi się krem, ma mieć konsystencje trochę lżejsza niż budyń, ale też nie za bardzo wodnistą, coś jak gesty jogurt. 


Jeśli mamy już gotowy sos i beszamel, nagrzewamy piekarnik, do takiej temp. jak pisze na opakowaniu makaronu, najlepiej kupić makaron, którego wcześniej nie należy podgotowywać. Może być barilla, poniżej na zdjęciu. Do naczynia wysmarowanego beszamelem układamy warstwami:
1. 1 warstwa makaronu
2. bolognese
3. beszamel
4. parmezan
5. makaron
6. bolonese
...i tak dalej, robimy tyle warstw ile chcemy...na koniec jest makaron,beszamel i parmezan(ostatnia warstwa).
Pieczemy w temp. i czasie jaki jest na opakowaniu makaronu, zazwyaczj jest to 190-220stopni. (20-25min). Podajemy 10min. po wyjęciu z piekarnika. Smacznego!


niedziela, 10 marca 2013

kruche ze śliwką i kruszonką

Zwykły przepis na pyszne ciasto. Znany zapewne w wielu wersjach i proporcjach. Ja stosuje się, do proporcji mamy mojej koleżanki Agi:)


Przepis:

4 szklanki mąki
1 i 1/3 margaryny palmy
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 
1 szklanka cukru pudru
3 żółtka  i  1 całe jajko
powidło śliwkowe
śliwki

Kruszonka:
2 łyżki masła/margaryny, 3 łyżki cukry, 1 łyżka cukru waniliowego, mąki "ile zabierze" (ok. 6 łyżek).
 
Przesiewamy mąkę, dodajemy cukier, proszek do pieczenia i masło posiekane w temp. pokojowej. Robimy jak na kruszonkę. Następnie dodajemy żółtka i jajko, zarabiamy ciasto i wkładamy  owinięte folią do lodówki na ok.20 min. Nagrzewamy piekarnik do 200stopni. 
Połowę ciasta (większą połowę) wałkujemy a drugą można jeszcze na ten czas włożyć do lodówki albo nawet do zamrażalnika. 
Jak rozwałkujemy ciasto, przekładamy je na wysmarowana wcześniej i opruszoną mąką blachę. Smarujemy je cienko powidłem (najlepiej własnej roboty:):) i kładziemy na nie śliwki, jeśli ciasto robimy o tej porze oczywiście dajemy mrożone (nie trzeba rozmrażać wcześniej, nawet lepiej jeśli będą zmrożone). Jeśli śliwki nie są słodkie posypać je cukrem.
Możemy zrobić wersję z bezą, wtedy na śliwki dodajemy ubitą pianę z pozostałych białek i z cukrem.
Wyciągamy z lodówki/zamrażarki drugi kawałek ciasta i trzemy na tarle na grubych oczkach, bezpośrednio na ciasto. Następnie posypujemy całość kruszonką, którą można przygotować wcześniej. 
Robimy ją w następujący sposób:
do masła wcieramy cukry, jak masło już wszystko "zabierze", dodajemy mąkę i pocieramy w rękach, tak aby powstawały grudki kruszonki, dodając mąkę do czasu, aż z naszego masła nie utworzą się małe grudki. 
Gotowe ciasto wstawiamy do piekarnika, zmniejszamy temp. do 190 stopni i pieczemy ok. 50min.
To samo ciasto, można zrobić z innymi owocami np.truskawkami, jest równie znakomite!

Babka Wielkanocna

Colomba Pasquale czyli babka wielkanocna po włosku. Już na dniach Wielkanoc, proponuje się poświęcić i wykonać to praco chłonne ciasto, bo naprawdę warto. Rozpływa się w ustach, jest delikatne, wilgotne i pyszne!



Składniki:

600 g mąki
200g cukru
4 jajka
120g mleka o temp. 37stopni (bardzo ważna jest temperatura)
250g masła
60g wody (temp.37stopni)
30g drożdży
olejek waniliowy (albo ekstrakt jeśli macie)
ekstrakt z pomarańczy, może być sok (ok.1 łyżki)
rum - 1 łyżka
skórka z połowy cytryny
opcjonalnie rodzynki (70g) wcześniej namoczone w ciepłej wodzie
Wszystkie składniki wyjmij z lodówki dużo wcześniej, muszą mieć temp. pokojową!

Składniki na polewę:

150g orzechów laskowych bez skórki
200g migdałów, obranych ze skórki, delikatnie uprażonych
3 białka
100g brązowego cukru
15g skrobi kukurydzanej
30g mąki kukurydzanej
cukier w granulkach

Wykonanie:

W ciepłej wodzie (37stopni) rozpuszczamy drożdże, dodajemy do nich 100g mąki i dokładnie mieszamy (mogą być małe obroty miksera. Tak przygotowany zaczyn powinien rosnąć 8h, ale można włączyć piekarnik na 80stopni, wyłączyć, włożyć miseczkę z wodą oraz włożyć nasz zaczyn na 1.5h./2h. 
Wyjmujemy zaczyn i dodajemy do niego 450g mąki, cukier, wanilię, sok/ekstrakt z pomarańczy, 2 jajka, mleko (temp.37stopni), połowę masła i skórkę z cytryny. Mieszamy, najlepiej w mikserze z końcówką do mieszania, na średnich obrotach, raczej małych..:) Ponownie dajemy do wyrośnięcia w oprószonym na dnie mąką, zamkniętym pojemniku, lub dobrze przykrytym folią, chodzi o to żeby nie dochodziło powietrze... na 3.5-4h. 
Wyjmujemy delikatnie z pojemnika i ponownie dajemy do miksera, dodając 100g mąki, pozostałe 2 jajka, połowę masła, rum, jeśli chcemy dodajemy odciśnięte z wody rodzynki, i mieszamy na małych obrotach.
Ciasto powinno być elastyczne, trochę lepiące się i dość"luźne".Gotowe ciasto wyjmujemy i delikatnie zarabiamy wpuszczając powietrze do środka, robimy dosłownie kilka ruchów, delikatnie bierzemy ciasto z kraju i składamy do środka, tak robimy z każdej strony.
Przygotowujemy tortownicę, bierzemy papier do pieczenia i wykładamy nim tortownicę, również boki, tak aby papier wystawał jakieś  5cm do góry od zakończenia tortownicy. Chodzi o to, że ciasto bardzo rośnie, więc żeby nie wypłynęło nam z tortownicy. Chyba że mamy specjalną formę do colomby pasquale albo panettone to oczywiście nie musimy się tak bawić.
Wkładamy ciasto do naszej formy i robimy polewę.

Orzechy i ok.150h migdałów należy zmiksować bardzo drobno (prawie na mąkę). (zostawiamy kilkanaście całych migdałów na wierzch).
Do miski wsypujemy zmiksowane orzechy, mąki, cukier. Dodajemy białka i dokładnie mieszamy co najmniej 5 min, oczywiście można użyć miksera.
Gotową polewę wylewamy na ciasto, układamy migdały i posypujemy cukrem w granulkach.
Piekarnik nastawiamy na 155stopni i pieczemy przez 45-50min. (piekarnik elektryczny, bez termoobiegu). Jeśli masz gazowy to dajmy ciasto na samą górę, na dół można dać nawet pustą blachę, aby się nie przypaliło od spodu.
Powodzenia i smacznego!